• Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  WIĘCEJ

 • "DIALOG MOŻLIWY JEST Z KAŻDYM"

  Diego Pileggi

  WIĘCEJ

 • "W DOMU MÓWIMY PO ORMIAŃSKU"

  Araks Asatryan

  WIĘCEJ

 • "CZUJĘ SIĘ WIELOKULTUROWA"

  Margaret Ohia

  WIĘCEJ

 • "NIE JESTEM FLEISCHEREM, JA TYLKO W NIM TKWIĘ"

  Michael Fleischer

  WIĘCEJ

 • "TRUDNO MI UWIERZYĆ, ŻE MOGŁABYM MIESZKAĆ W INNYM MIEŚCIE"

  Masza Glińska-Kozel

  WIĘCEJ

 • "MUZYKA TO UNIWERSALNY JĘZYK"

  Victor Campos Leal

  WIĘCEJ

 • "MŁODSZE POKOLENIE JEST BARDZIEJ OTWARTE"

  Mezri Hebbechi

  WIĘCEJ

 • „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  Wiktoria Mazur

WIELOKULTURY

Na sportowo przeciwko rasizmowi

 
9. Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi, organizowany przez Fundację Dom Pokoju, Stowarzyszenie Tratwa, Ritę Baum i Komisję Europejską w Polsce, odbył się w rekordowej obsadzie 29 drużyn. 
 
 
 
 
Teamy, złożone z sąsiadów, obcokrajowców, którzy pracują i uczą się we Wrocławiu, urzędników miejskich, w tym informatyków z Centrum Usług Informatycznych czy piłkarskich półamatorów, stawiły się na turniej w wyśmienitych humorach i dobrze przygotowane kondycyjnie.
W sobotę, 16 września, co prawda warunki atmosferyczne nie sprzyjały aktywności w plenerze, jednak uczestników Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi zupełnie to nie zrażało.
 
 
Stop mowie nienawiści, rasizmowi i ksenofobii
 
Sportowy duch walki zwyciężył i drużyny stanęły mężnie do rywalizacji. Ponieważ konkurencja była liczna, mecze odbywały się w dwóch lokalizacjach na Nadodrzu, czyli na boisku przy SP nr 93 na ul. Niemcewicza i na boisku szkolnym przy ul. Paulińskiej.
Wszystkim zależało też na tym, żeby pokazać się z jak najlepszej sportowej strony, ale i podkreślić, że gra toczy się w ramach sprzeciwu przeciwko rasizmowi i wszelkiej agresji. Sport powinien bowiem łączyć, a nie dzielić. Nie liczy się w nim ani kolor skóry, ani wyznanie. Ważne są natomiast zasady fair play i poszanowanie dla rywali.
 
 
 
 
 Od rana do wieczora…
 
…trwały zmagania piłkarzy z towarzyszeniem solidnego dopingu kibiców. Oprócz tych emocji na boisku i „trybunach” kibiców, w ciągu dnia można sie było posilić ciepłą zupą, wypić kawę i herbatę, a także uczestniczyć w licznych atrakcjach. Dla najmłodszych było malowanie buzi, organizowane przez MOPS, oraz gry rozwojowe. Stoisko przygotowało również Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, propagujące kampanię miejską „Stop Mowie Nienawiści (na specjalny adres e-mailowy – stopmowienienawisci@wcrs.wroclaw.pl – mieszkańcy Wrocławia mogą zgłaszać symbole mowy nienawiści znajdujące się w przestrzeni publicznej miasta). Dodatkowo, można było podpisać się pod Deklaracją Stop Mowie Nienawiści oraz napisać o powodach takiego sprzeciwu, a także wziąć udział w loterii powerbanków.
 
 
Puchar dla Węży…
 
…a dokładnie Suchych Węży Pustyni – drużyny, która przyjechała na turniej spod Trzebnicy i o godz.19.00 stanęła do meczu z Buenaventura Durruti. Trzecie miejsce w turnieju przypadło piłkarzom z teamu Błotniaki.