-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

"Przejawy rasizmu w języku polskim - Swoi? Inni? Obcy?” - warsztat w ramach Żywej Biblioteki!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli na warsztaty "Przejawy rasizmu w języku polskim - Swoi? Inni? Obcy?”. Warsztaty są częścią projektu edukacyjnego Żywa Biblioteka, który odbędzie się  w dniach 12-13 VI 2015 r. we Wrocławskiej Mediatece.

Warsztaty skierowane są do osób pracujących w instytucjach i organizacjach zajmujących się edukacją, w szczególności nauczycieli. Poprowadzi je dr Margaret Amaka Ohia – językoznawca, medioznawca, filmoznawca, trenerka antydyskryminacyjna, autorka rozprawy doktorskiej „Przejawy rasizmu w polszczyźnie. Mechanizmy systemowe, tekstowe i dyskursywne.”

W trakcie warsztatów nauczyciele oraz osoby zajmujące się edukacją będę mogły wymienić się doświadczeniami i zapoznać z zagadnieniami mowy nienawiści. Zostaną przedstawione zagrożenia z nią związane oraz sposoby jej przeciwdziałania – poznamy metody reagowania i przeciwdziałania agresji słownej na poziomie językowym. Podczas warsztatów, a także po ich zakończeniu, uczestnicy będą mogli dokonać analizy języka, którym posługują się oni sami, a  także dzieci,  młodzież oraz dorośli, z którymi spotykają się w swojej pracy zawodowej. Poza tym każdy z uczestników – do czego bardzo zachęcamy – będzie mógł wziąć udział w Żywej Bibliotece, dzięki czemu proces edukacyjny będzie pełniejszy – sami będą mogli doświadczyć różnorodności podczas rozmów z Żywymi Książkami. Otwarty dialog  i bezpośredni kontakt prowadzi do lepszego zrozumienia i zmniejszenia uprzedzeń oraz osłabienia stereotypów, także w sferze językowej. Chcemy, aby warsztaty stały się również platformą wymiany poglądów i pomysłów, która zaowocuje podobnymi działaniami w przyszłości. Pragniemy również, aby osoby w nich uczestniczące mogły podzielić się pozyskaną wiedzą i wykorzystać ją w swojej pracy edukacyjnej.

Projekt jest finansowany z środków Gminy Wrocław.

Termin: 13 VI 2015 r., w godz. 9.00 – 12.00
Miejsce: Mediateka, plac Teatralny 5, 50-001 Wrocław

Zapisy do 5.06.2015r. na adres: dora_kozlowska@op.pl

Więcej informacji: Dorota Kozłowska dora_kozlowska@op.pl;  tel. 793-00-33-48

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.