-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

Biblioteka wielokulturowości

Filmy o wielokulturowości:

Klasa (2008), reżyseria: L. Cantet,

Film ukazuje niełatwe relacje między nauczycielem a uczniami pewnej francuskiej szkoły, przenikają się w nim problemy równości i wzajemnego zrozumienia ludzi pochodzących z różnych kultur. Klasa ukazuje sytuacje mniejszości etnicznych we Francji, ujawnia spojrzenie współczesnego młodego pokolenia na demokracje, tolerancje i równość oraz rolę państwa i współczesny patriotyzm. Lekcja obowiązkowa dla każdego kto chce zrozumieć funkcjonowanie nowoczesnego społeczeństwa wielokulturowego.

Spotkanie (2007), reżyseria: Thomas McCarthy,

Film Spotkanie opowiada historię nowojorskiego nauczyciela akademickiego, który powróciwszy do swojego mieszkania po dłuższej nieobecności odkrywa w nim dwoje nielegalnych imigrantów. Początkowy szok z biegiem czasu ustępuje miejsca zaciekawieniu i chęci pomocy. Film ukazuje trudną sytuację nielegalnych imigrantów w USA oraz ich zderzenie i problemy asymilacyjne w nowym społeczeństwie.

Combat Girls. Krew i honor (2011), reżyseria: David Wnendt

Film porusza problem tożsamości, młodych ludzi. Bohaterka burzliwie przechodzi okres młodzieńczego buntu, fatalne relacje z rodzicami i problemy w szkole pchają ją w stronę neonazistowskiego gangu, gdzie wreszcie czuje się akceptowana, Dziewczyna jak gąbka wchłania ideologiczne totalitarne przesłania, i planuje zrobić sobie tatuaż z Adolfem Hitlerem. Krytyczna refleksja nad własnym zachowaniem przychodzi do niej dopiero za sprawą przypadkowo poznanego imigranta z Afganistanu, gdy okazuje się, że uczucia którymi go darzy potrafią być silniejsze niż radykalne przekonania głoszące konieczność zachowania czystości białej rasy.

 Na krawędzi nieba (2007), reżyseria: Fatih Akin

Film opowiada historie zawikłanych losów tureckich imigrantów w Niemczech, akcja filmu zawiązana jest wokół skomplikowanych relacji dwóch rodzin. Ali to emerytowany wdowiec, który na emigracji w Niemczech zakochuje się w tureckiej prostytutce Yeter. Jego syn Nejat jest przeciwny temu związkowi, ale zmienia zdanie gdy dowiaduje się, że partnerka ojca wszystkie zarobione pieniądze wysyła do Turcji aby opłacić studia dla dorastającej córki, która zostaje polityczną aktywistką.

 5 rozbitych kamer (2011), reżyseria: Guy Davidi, Emad Burnat

Film jest zapisem pięciu lat trwania palestyńskiego miasta Bil'in położonego w samym środku Zachodniego Brzegu Jordanu. Akcja rozgrywa się miedzy rokiem 2005 a 2010, kiedy po stronie palestyńskiej dochodziło do nasilenia pokojowych manifestacji przeciwko wznoszeniu tak zwanych murów bezpieczeństwa, mających na celu odgrodzenie ludności Palestyńskiej od Izraelskiej. Film ukazuje naturę bliskowschodniego konfliktu z jednej perspektywy mimo tego stanowi ważną lekcję równości i poszanowania praw ludzi obu narodów do pokojowego współistnienia na jednym terytorium.

Hotel Ruanda (2004), reżysteria: Terry George

 To najgłośniejszy film poświecony, ludobójstwu w Ruandzie. W 1994 roku doszło tam do krwawych walk na tle etnicznym pomiędzy dwoma kastami jednego społeczeństwa: Tutsi - klasą wyższą i Hutu - rolnikami. Hutu po latach wyzysku postanowili zemścić się na klasie swoich ciemiężycieli i rozpętali krwawy konflikt, który pochłoną ponad milion osób.

Cud purymowy (2000), reżyseria: Izabella Cywińska

Film opowiada historię Jana Kochanowskiego - robotnika, mieszkającego z rodziną na jednym z robotniczych osiedli Łodzi. Okolica, w której mieszkają nie należy do przyjemnych, brudne kamienice zamieszkiwane są głownie przez ludzi o antysemickich poglądach. Kochanowski wpisuje się w ten schemat, nie cierpi Żydów a porównanie do niech uważa za najgorszą obelgę. Jego poglądy zaczynają się zmieniać gdy okazuje się, że wuj głównego bohatera - bogaty amerykański Żyd - zapisał mu pokaźny spadek. Film Cud Putymowy porusza kwestie obecności powojennego antysemityzmu w Polsce, wpływu otoczenia na kształtowanie sie tożsamości jednostki, oraz ukazuje historyczno- społeczne podłoże współczesnego antysemityzmu polskiego.

Przeznaczone do burdelu (2004), reżyseria: Zana Briski, Ross Kauffman

Film dokumentalny o życiu dzieci indyjskich prostytutek w Sonagachi, w Kalkucie. Dwójka dokumentalistów (Zana Brisky i Ross Kauffman) postanowiła uwiecznić na taśmie filmowej czas spędzony w Dzielnicy Czerwonych Latarni. Jest to świat opanowany przez nędzę, ubóstwo i cierpienie - w przeciętnym Europejczyku wywołuje szok i niedowierzanie. Dzieci urodzone w tytułowym burdelu, nie znające innej rzeczywistości, z góry przeznaczone są do jednego celu. Wydaje się, że są wręcz skazane na prostytucję. Żadna szkoła nie chce przyjąć do siebie dzieci prostytutek. Bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie uciec od tego świata, który rządzi się własnymi zasadami. Autorzy filmu starają się poznać i zrozumieć destrukcyjne środowisko, w którym dorastają dzieci prostytutek. Widok fotoreporterów przemierzających ulice dzielnicy budzi nieufność, a nawet wrogość, lecz znajdują oni sposób na to, żeby dotrzeć do najmłodszych i przy okazji odkrywają ich skrywane talenty.

Cygan (2011), reżyseria: Martin Šulík

Film jest próbą stworzenia wnikliwego portretu społeczności współczesnych Romów. Na przykładzie jednej osady oraz losów kilkunastoletniego chłopca, poznajemy trudną sytuację 300 tys. słowackich Romów, którzy nieustannie zmagają się biedą, brakiem pracy i wszechobecną biernością. Aby przeżyć w okrutnych warunkach, uciekają się do przekrętów i kradzieży. Jak by było tego mało, na co dzień stykają się z pogardą okazywaną im przez słowacką policję, a także przedstawicieli organizacji społecznych.  

Miasto gniewu (2004), reżyseria: Paul Haggis

"Miasto gniewu" opowiada historię kilkunastu osób mieszkających w Los Angeles. Pragną one udowodnić, że mogą żyć w społeczności, która z dnia na dzień chce się od siebie odseparować. Jest to opowieść o ludziach różnych nacji i kolorów skóry, którzy mieszkając w jednym mieście nie potrafią się porozumieć i obwiniają się wzajemnie o własne klęski i niepowodzenia. Widzimy w filmie ludzi zastraszonych rzeczywistością i uprzedzonych do siebie, ale dostrzegamy, że w każdym (nawet bardzo głęboko) tkwi człowiek.

Kwiat pustyni (2009), reżyseria: Sherry Hormann

Obraz filmowy, oparty na powieści Kwiat pustyni, jest autobiografią Waris Dirie. Fabuła filmu opowiada o somalijskiej dziewczynie, która w dzieciństwie została zgwałcona, obrzezana w prymitywnych warunkach, a siedem lat później sprzedana człowiekowi, za którego miała wyjść za mąż. Zły los odwraca się jednak, gdy udaje się jej uciec i rozpoczyna karierę amerykańskiej supermodelki. Kobieta, której historia przedstawiona jest w filmie, obecnie pracuje jako rzeczniczka Organizacji Narodów Zjednoczonych i przeciwdziała praktykom obrzezania na całym świecie. 

Tytani (2000), reżyseria: Boaz Yakin

W okresie integracji rasowej, w Ameryce lat 70-tych, lokalna drużyna futbolowa zatrudnia na stanowisku trenera czarnoskórego mężczyznę. Nie wszystkim podoba się ta decyzja. Wybucha konflikt między zwolennikami "starego porządku" i przeciwnikami dyskryminacji na tle rasowym. Nowy trener ma trudne zadanie - połączyć dwie drużyny futbolu amerykańskiego i stworzyć z nich jeden, zgrany zespół. W jednej z nich grają oczywiście biali, w drugiej Murzyni. Opowiedziana w filmie historia opiera się na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w małym mieście Aleksandria w stanie Wirginia. 

 

Książki i artykuły:

Marian Golka, Imiona Wielokulturowości, wydawnictwo: MUZA, 2010.

Ta książka stanowi bardzo istotną pozycję na temat polskiej i europejskiej literatury poświeconej tematowi wielokulturowości, łączy w sobie cechy literatury popularno-naukowej oraz podręcznika akademickiego. Autor zauważa między innymi, że współcześnie nie mamy już do czynienia z zjawiskiem różno kulturowości - oznaczającym niezależne współistnienie różnych systemów etyczno-polityczno-społeczno-kulturowych jak pojmowano to pojęcie w latach 90 XX wieku, czego wyrazem była między innymi słynna książka Samuela Huntingtona Zderzenie Cywilizacji. Według autora Imion Wielokulturowości współczesny świat cechuje zjawisko przenikania sie kultur i tworzenia nowych systemów będących wynikiem synergicznego oddziaływania na siebie różnych czynników.

Danuta Lalek (red.) Migracje. Uchodźstwo. Wielokulturowość, wydawnictwo: "ŻAK" Wydawnictwo Akademickie.

Jest to podręcznik akademicki skierowany do studentów nauk społecznych szczególnie socjologii i antropologii kulturowej oraz do osób związanych z tematem wielokulturowości oraz dialogu międzykulturowego. Książka Danuty Lalek koncentruje się na doświadczeniach uchodźców oraz ich roli w rzeczywistości. Celem autorki jest wypracowanie perspektywy otwartości oraz przełamywania negatywnych stereotypów dotyczących migrantów, za podstawowe narzędzia służące realizacji celu autorka uznaje: nawiązywanie dialogu międzykulturowego oraz kształtowanie inkluzyjnych instytucji służących integracji w przestrzeni społecznej.

Mirosław Kofta, Michał Bilewicz (red.), Wobec obcych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.

Książka Wobec obcych podsumowuje najnowsze badania dotyczące uprzedzeń do obcych oraz prawdziwych i wyimaginowanych  zagrożeń psychologicznych, które leżą u podstaw naszej wrogości. Stosunek Polaków do innych grup czy narodów jest często naznaczony uprzedzeniami, mylnymi przekonaniami i stereotypami. Nie tylko one wpływają jednak na nasz sposób postrzegania Żydów po II wojnie światowej, Rosjan po katastrofie w Smoleńsku czy kobiet w czasie sejmowych debat o parytetach. Można to po części wyjaśnić stanem zagrożenia psychologicznego, które wywołują w Polakach tego typu problemy. Bojąc się o utrzymanie swojej pozycji międzynarodowej, lękając się napływu imigrantów, zatroskani o los naszej kultury - często nieświadomie - stajemy się wrogami obcych i staramy się uzasadnić ich dyskryminację. 

Alicja Szerlag (red.), Konflikt i dialog w wybranych społecznościach wielokulturowych, Oficyna Wydawnicz ATUT, Wrocław 2011.

Opracowanie skierowane do socjologów, politologów, pedagogów, antropologów kultury i historyków zajmujących się wielokulturowością w aspekcie teoretycznym i praktycznym. Artykuły w nim zamieszczone wzbogacają wiedzę o mniejszościach narodowych i możliwościach dialogu z nimi. Podpowiadają, jak pogodzić edukację narodową z edukacją wielokulturową, zachowując własną tożsamość narodową.

Iwona Rudek, Od niechęci do akceptacji. O wychowaniu dzieci do tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, Oficyna Wydawnicz IMPULS, Kraków 2008.

Przedstawiona w książce problematyka jest obrazem zdiagnozowania tolerancji dzieci przejawianej wobec niepełnosprawnych rówieśników oraz nastawienia, działań i samooceny nauczycieli w zakresie rozwijania i uczenia postawy szacunku wobec drugiej osoby. Poznanie wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy uczniami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi w klasie może okazać się przydatne dla ich poprawy. Może też stanowić przesłankę dla podejmowania właściwych relacji w tej sferze pracy wychowawczej. Rezultaty przeprowadzanych badań pozwoliły zgłębić problematykę. Ukazały konieczność działań w tym obszarze społecznych kontaktów.

J. Nikitorowicz, M. Sobecki, D. Misiejuk (red.), Kultury tradycyjne a kultura globalna. Konteksty edukacji międzykulturowej, tom II, Trans Humana, Białystok 2001. 

 

Praca stanowi opis problematyki globalizacji kultury i tożsamości kulturowej w kotekście grup dominujących i grup mniejszościowych w polskiej literaturze pedagogicznej. Książka ukazuje nie tylko całą złożoność zagadnienia, ale i wielką społeczną doniosłość tej problematyki.

Jacek Kubitsky, Psychologia migracji, Warszawa 2012.

 

Książka jest próbą przedstawienia ważniejszych zagadnień związanych z migracją. Jej treść może okazać się pożyteczna dla psychologów i psychoterapeutów oraz dla samych migrantów, łącznie z turystami zarobkowymi, pracownikami firm międzynarodowych i dyplomatami.

David Matsumoto, Linda Juang, Psychologia międzykulturowa, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007.

 

Książka skierowana jest do osób pragnącyh poszerzyć wiedzę na temat różnic kulturowych. Można się z niej dowiedzieć, jak dobrze przygotować nauczycieli, pracowników społecznych i psychologów, aby byli zdolni do efektywnej pracy z imigrantami, czy do pomocy tak pomyślanej, aby nie ranić niczyich uczuć i aby respektować reguły kultur odmiennych. Psychologia międzykulturowa pokrywa bardzo szerokie spectrum tematyczne - znajdziemy tu rozdziały dotyczące podstawowych procesów psychicznych, rozdziały związane z psychologią rozwojowa, kliniczną, czy organizacyjną.

Jadwiga Królikowska (red.), (Złudne) obietnice wielokulurowości,Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012.

 

Praca z pogranicza wielu dyscyplin traktująca o obietnicach, rozczarowaniach i rzeczywistości życia w społeczeństwie wielokulturowym. Prezentuje i komentuje dylematy różnorodności kulturowej. Zawiera analizę problemów społecznych występujących w Polsce, na Bałkanach i w innych rejonach świata.

Marshall B. Rosenberg, Porozumienie bez przemocy. O języku serca, wydanie II rozsz., przeł. Michał Kłobukowski, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013.

 

Autor książki demonstruje, jak w życiu codziennym można rozstrzygać problemy, które biorą się z nieumiejętnego porozumiewania. Marshall B. Rosenberg, doktor psychologii z USA w trakcie swojej wieloletniej praktyki terapeutycznej opracował metodę, która adresowana jest do wszystkich; polityków, nauczycieli, lekarzy, rodziców, dzieci, terapeutów, personelu więziennego itp... Metodę tę dr Rosenberg nazwał "komunikacją bez przemocy" i propaguje ją w wielu krajach, prowadząc warsztaty i wykłady, a także uczestnicząc w negocjacjach, tam gdzie konflikt wydaje się nie do zażegnania. Książka ta nie jest gotową receptą na uzdrowienie naszych związków, czy naszego życia. Jest ona podręcznikiem, rodzajem elementarza, który pozwala nauczyć się nowego języka. Można czytać ją wiele razy, można sięgać do poszczególnych rozdziałów, kiedy mamy problem z komunikacją.

Jarosław Marciniak, Mobbing, dyskryminacja, molestowanie - zasady przeciwdziałania, Wolter Kluwer Polska, Warszawa 2011.


Publikacja przybliża sposoby przeciwdziałania mobbingowi oraz zjawiskiem dyskryminacji i molestowania w realiach przedsiębiorstw i innych organizacji . Istotna część książki poświęcona jest właśnie praktyce przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Zamieszczono w niej przykłady regulacji antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Opracowanie ma charakter praktyczny - wskazówki w nim zawarte nie ograniczają się tylko do rozbudowanych rozwiązań formalnych; autor prezentuje także wachlarz działań, dzięki którym pracodawca i zatrudnieni mogą zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia mobbingu i innych patologii związanych z obszarem zarządzania i relacji interpersonalnych.

Anna Grudzińska, Katarzyna Kubin (red.), Szkoła wielokulturowa - organizacja pracy i metody nauczania. Wybór tekstów, Fundacja Forum na rzecz Różnorodności Społecznej, Warszawa 2010.

 

Publikacja zawiera dziesięć tekstów pisanych przez zagranicznych specjalistów w takich dziedzinach jak edukacja wielokulturowa, uczenie języka angielskiego jako drugiego, praca w klasie z dziećmi różnego pochodzenia, prowadzenie szkoły we współpracy z rodzinami imigranckimi.

 

Elżbieta i Tomasz Szyszlakowie (red.), Kwestia romska w polityce państw i w stosunkach międzynarodowych, Fundacja Integracji Społecznej Prom / Centrum Badań Partnerstwa Wschodniego, Wrocław 2012

Obok tekstów dotyczących zagadnienia romskiego w polityce wewnętrznej państwa znalazły się tu rozdziały poświęcone międzynarodowym inicjatywom koncentrującym się na tematyce romskiej, polityce organizacji międzynarodowych wobec Romów czy wreszcie współpracy organizacji romskich na arenie międzynarodowej. Ich autorami są zarówno osoby zajmujące się tematyką romską przede wszystkim z perspektywy badacza i teoretyka, jak i praktycy, czyli osoby pracujące wśród Romów i/lub zaangażowane w życie społeczności romskiej.

 

Marcin Starnawski, Katarzyna Pawlik, Masz problem? Przemoc motywowana nienawiścią we WrocławiuRaport na podstawie badań przeprowadzonych na przełomie 2010 i 2011 roku, NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego, Wrocław 2012

Książka jest rezultatem badań prowadzonych od czerwca 2010 do lutego 2011 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA. Pomysł na przeprowadzenie tych badań zrodził się z przekonania, że problem przemocy motywowanej nienawiścią we Wrocławiu istnieje, lecz nikt wcześniej nie podjął próby pogłębionej diagnozy tego zjawiska. Dzięki wydanemu przez NOMADĘ raportowi mamy konkretny obraz tego, w jakich sytuacjach i na jakich polach problem dyskryminacji i ksenofobii jest obecny w naszym mieście oraz możemy lepiej zrozumieć osoby, których on dotyka. Książka stanowi dobry pretekst do rozwinięcia dyskusji w lokalnej społeczności miasta, jak również do podjęcia konkretnych działań zorientowanych na poszukiwanie rozwiązań w kierunku przeciwdziałania temu rodzajowi przemocy.

 

Paweł Boski, Kulturowe ramy zachowań społecznych, Wydawnictwo Naukowe PWN i ACADEMICA Wydawnictwo SWPS, Warszawa 2009 

 Kulturowe ramy zachowań społecznych

Książka omawia najważniejsze zagadnienia teoretyczne psychologii międzykulturowej. Prezentuje najbardziej znaczące polskie i zagraniczne programy badawcze. Jest to obszerne opracowanie dotyczące różnic międzykulturowych napisane z perspektywy psychologii naukowej, jakiego dotąd brakowało. Autor wykorzystał swoje rozległe doświadczenie badawcze i naukową pasję, dzięki czemu czytelnik otrzymał dzieło niezwykłe: o dużej zawartości merytorycznej oraz sprawnie, przystępnie napisane. Publikacja może inspirować do stawiania nowych pytań oraz otwierać nowe kierunki badań.

 

Przemysław Paweł Grzybowski, Edukacja międzykulturowa - przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Impuls", Kraków 2008

Edukacja międzykulturowa - przewodnik to opracowanie adresowane do badaczy, nauczycieli, uczniów i studentów oraz innych osób zainteresowanych zróżnicowaniem kulturowym w kontekście edukacyjnym. Zawiera definicje oraz historię ewolucji podstawowych kategorii pojęciowych (m.in. zróżnicowanie kulturowe, wielokulturowość, międzykulturowość, granice i pogranicza, człowiek pogranicza i tożsamość międzykulturowa); rys historyczny edukacji w warunkach zróżnicowania kulturowego (edukacja wielokulturowa, międzykulturowa, regionalna, obywatelska) oraz pedagogiki międzykulturowej jako poddyscypliny pedagogicznej; listę prawie 500 tytułów literatury przedmiotu oraz ponad 80 adresów stron internetowych instytucji, organizacji i projektów edukacyjnych dotyczących tej problematyki. Może służyć zarówno jako podręcznik do zajęć z edukacji międzykulturowej, jak i jako pomoc naukowa przy pisaniu prac oraz poszukiwaniu pomysłów do koncepcji edukacji międzykulturowej.

 Wiktor Osiatyński, Prawa człowieka i ich granice, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2011.

Autor książki – światowej sławy prawnik profesor Wiktor Osiatyńskiego – opisuje historię powstawania idei  „praw człowieka” . Ciekawie konfrontuje zachodnią tradycję prawną z globalizującym się światem i jego wielokulturowością. Prawa człowieka i ich granice są też ważnym głosem w debacie o tym, czy można wymagać ich przestrzegania od krajów takich jak na przykład Chiny czy Białoruś.

Richard E. Nisbett, Geografia myślenia, przeł. Ewa Wojtych, Smak Słowa, Sopot 2011.

Jest to książka, w której w niezwykle interesujący sposób przeanalizowane są uwarunkowane kulturowo różnice w sposobie pojmowania świata i myślenia o drugim człowieku. Autor dowodzi, że wyjaśnienia sposobu myślenia właściwego dla kultur Wschodu nie może być uznawane za ciekawostkę, ale za konieczność, jeżeli rzeczywiście chcemy rozwiązać problemy współczesnego świata.

 Judyta Fibiger, Swego nie znacie... czyli Polska oczami obcokrajowców, Element One, Warszawa 2010.

To książka, w której znajdziemy ponad 30, autentycznych i szczerych historii – zapisów spotkań autorski z obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce. Są to opowieści cudzoziemców, którzy na co dzień obserwują Polskę i Polaków – nie są turystami wpadającymi na wycieczkę na chwilę do jednego z europejskich krajów by zobaczyć zabytki. To ludzie, którzy przenieśli do Polski całe swoje życie, tutaj realizują swoje marzenia i plany. Dlaczego? Bo zobaczyli w Polakach oraz naszym kraju właśnie to coś. Urzekła ich słynna polska gościnność, doskonała kuchnia, nasza żywiołowość i otwartość. Zakochali się w widoku Tatr i majestacie Puszczy Białowieskiej. Odkryli wewnętrzne piękno Polaków – serdeczność, gościnność, optymizm i energię. Poczuli się po prostu u nas jak w domu przekazując nam, że duma z nas samych oraz naszego kraju jest jak najbardziej uzasadniona. A nawet wskazana.

M. Kosińska, K. Sikorska, A. Skórzyńska (red.) Edukacja kulturalna jako projekt publiczny, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2012.

To książka stawiająca problem edukacji w obszarze instytucji kultury, działań animacyjnych, krytycznego i otwartego Uniwersytetu oraz działalności organizacji pozarządowych. Rezygnując z myślenia o edukacji jako o relacji autorytet-uczeń, mierzy się z ambiwalencjami i ostrożnie projektowanymi powinnościami praktyk edukacyjnych w kontekście równego dostępu do wiedzy, poszerzania granic krytycznej świadomości i partycypacji. Traktuje edukację jako formę aktywności krytycznej, obarczonej koniecznością nieustannego rozważania swoich zadań pomiędzy inkluzyjnymi mechanizmami logiki rynku, polityki kreatywności, populizmu kulturowego czy też alienacji współczesnych form humanistyki zintegrowanej względem problemów swych społeczno-kulturowych podmiotów. Książka otwiera dyskusję nad sprawczością działań edukacyjnych. Pyta o to, dokąd ma szansę zmierzać krytycznie projektowana misja publicznych edukatorów i jaki porządek reprodukuje edukacja, jeśli pozostaje nieprzemyślanym i wciąż nieodrobionym zadaniem polskich edukatorów.

K. Grot, W. Klaus (red.), Inspirator międzykulturowy, Instytut spraw publicznych, 2012.

Jest to podręcznik zarówno dla trenerów jak i dla wszystkich osób pracujących lub planujących podjąć pracę z cudzoziemcami. Stanowi kompedium wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia szkoleń i warsztatów dla migrantów. Podręcznik inspiruje i skłania do autodiagnozy oraz refleksji nad własnymi stereotypami, wskazuje również umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy na pograniczu różnych kultur.

Kinga Wysieńska, Katarzyna Wencel, Status, tożsamość, dyskryminacja. O (nie)równym traktowaniu imigrantów w Polsce, Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2013.

Książka przedstawia wyniki badań i analiz przeprowadzanych w ramach blisko trzyletniego projektu poświęconego wjaśnianiu sytuacji imigrantów na polskim rynku pracy. Zawiera on rozdziały prezentujące wyniki testów dyskryminacyjnych sprawdzających skalę zjawiska nieównego traktowania w rekrutacji osób pochodzących z Ukrainy i Wietnamu oraz eksperymentu laboratoryjnego sprawdzającego hipotezy dotyczące możliwych mechanizmów podejmowania decyzji przez pracodawców. W publikacji ujęto również rekomendacje co do sposobów diagnozowania dyskryminacji i przeciwdziałania temu zjawisku.

Jacek Kucharczyk, Nic o nas bez nas. Partycypacja obywatelska Polaków w Wielkiej BrytaniiInstytut Spraw Publicznych, Warszawa 2013.

 Publikacja powstała z myślą o diagnozie dotychczasowych form partycypacji i obywatelskiej polskich migrantów na Wyspach Brytyjskich i wypracowanie narzędzi, które zainpirowałyby Polaków do większego zaangażowania w życie społeczne i polityczne na emigracji. Polacy to obecnie druga najliczniejsza grupa etniczna Wielkiej Brytanii. Nie bacząc ani na antyemigracyjne nastroje w Wielkiej Brytanii, ani na polskich polityów, którzy nawołują ich do powrotu do kraju, Polki i Polacy w Zjednoczonym Królestwie mają się dobrze, nie tylko pracują, uczą się, rodzą i wychowują dzieci, ale także coraz częściej angażują się społecznie i politycznie. Stają się integralną częścią brytyjskiej tkanki społecznej.

J. Seges Frelak, K. Grot (red.), W poszukiwaniu nowych wzorów integracji cudzoziemców. Wybór tekstów polskiego forum integracyjnegoFundacja Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2013.

Publikacja dotyczy kwestii wzmocnienia dialogu w dziedzinie integracji cudzoziemców w Polsce. Jest ona wynikiem cyklu spotkań z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów i praktyków, a także opracowania różnych analiz w tym obszarze. Działania miały na celu umożliwienie zarówno wymiany doświadczeń, informacji i dobrych praktyk, jak i wypracowanie rekomendacji dotyczących integracji obywateli państw trzecich w Polsce. 

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.