• Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  WIĘCEJ

 • "DIALOG MOŻLIWY JEST Z KAŻDYM"

  Diego Pileggi

  WIĘCEJ

 • "W DOMU MÓWIMY PO ORMIAŃSKU"

  Araks Asatryan

  WIĘCEJ

 • "CZUJĘ SIĘ WIELOKULTUROWA"

  Margaret Ohia

  WIĘCEJ

 • "NIE JESTEM FLEISCHEREM, JA TYLKO W NIM TKWIĘ"

  Michael Fleischer

  WIĘCEJ

 • "TRUDNO MI UWIERZYĆ, ŻE MOGŁABYM MIESZKAĆ W INNYM MIEŚCIE"

  Masza Glińska-Kozel

  WIĘCEJ

 • "MUZYKA TO UNIWERSALNY JĘZYK"

  Victor Campos Leal

  WIĘCEJ

 • "MŁODSZE POKOLENIE JEST BARDZIEJ OTWARTE"

  Mezri Hebbechi

  WIĘCEJ

 • „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  Wiktoria Mazur

WIELOKULTURY

 • Home
 • Aktualności
 • Dołącz do wolontariuszy „Wrocław na językach świata” i ucz obcokrajowców języka polskiego

Dołącz do wolontariuszy „Wrocław na językach świata” i ucz obcokrajowców języka polskiego

Zapraszamy do włączenia się w miejski projekt „Wrocław na językach świata”, którego celem jest wsparcie obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu w nauce języka polskiego.

Projekt polega na cotygodniowych spotkaniach tandemów językowych złożonych z wolontariusza nauczającego języka polskiego oraz osoby, która mieszka we Wrocławiu i chce się nauczyć języka polskiego.

Celem spotkań jest poznanie przez obcokrajowca języka polskiego. Często jednak zdarza się, że przy okazji wolontariusz dostaje szansę na doskonalenie swoich umiejętności mówienia np. po francusku czy włosku poprzez konwersację z osobą władającą tym językiem jako ojczystym. W praktyce zatem dochodzi do „wymiany językowej”. A wszystko w miłej i nieformalnej atmosferze.

Zachęcamy do włączenia się w projekt. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez zostanie wolontariuszem prowadzącym zajęcia, lub poprzez promowanie projektu w swojej szkole, przedszkolu czy uczelni wyższej, zarówno wśród uczniów, studentów, jak i nauczycieli.

Wolontariusze to osoby, które są gotowe poświęcić godzinę w tygodniu na prowadzenie lekcji języka polskiego w formie edukacji nieformalnej. Przez „lekcję” rozumiana jest luźna konwersacja i poszerzanie polskiego słownictwa niż nauka gramatyki.

Spotkania językowe odbywają się w różnych lokalizacjach, w tym we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (pl. Dominikański 6) w sali nr 14, która jest specjalnie przystosowana do prowadzenia zajęć (flipchart, tablica, ale także kawa czy herbata). Organizatorzy zapewniają także wolontariuszom podręczniki oraz warsztaty z metodologii nauczania języka oraz kompetencji międzykulturowych.

Wolontariusze mogą zgłaszać się online za pomocą formularza: https://www.wnjs.pl/wolontariusz-formularz-zgloszeniowy/. Po przesłaniu zgłoszenia skontaktuje się z nimi koordynator, z którym ustalą szczegółowo zaangażowanie w projekt.

Jeśli spodobała się Wam idea „Wrocław na językach świata”, ale nie jesteście w stanie zaangażować się na stałe w bezpośrednie spotkania z obcokrajowcami, zachęcamy do opowiedzenia o możliwości zaangażowania się w wolontariat w trakcie lekcji wychowawczych, wywieszenia plakatów, lub wyłożenia ulotek, które na życzenie możemy dostarczyć. By zachęcić uczniów można opowiedzieć im o możliwości poznania zagranicznych mieszkańców naszego miasta, a także zdobyć być może pierwszy wpis w przyszłym CV, polegający na wolontariacie, który często jest mile widziany w wielokulturowych korporacjach, w których coraz więcej wrocławian szuka pracy, bądź już pracuje.

Dodatkowe informacji uzyskacie Państwo pod numerem telefonu: 668 010 083 lub emailem: animator5@wnjs.pl