Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla migrantów we Wrocławiu
Migracja to ogromne wyzwanie dla każdej osoby związane z przeprowadzką do nowego miejsca,…
Ponad 3500 konsultacji, 70 zorganizowanych wydarzeń i w sumie ponad 7500 osób objętych wsparciem informacyjnym – 2023 rok był pracowity dla konsultantów i konsultantek Punktu informacji dla migrantów i uchodźców WroMigrant. Zespół opublikował właśnie oficjalny raport roczny ze swojej działalności w minionym roku.
Publikacja „Raport statystyczny WroMigrant za rok 2023” powstała w oparciu o statystyki prowadzonych działań, a także o wyniki anonimowych ankiet satysfakcji wypełnianej przez klientów i klientki punktu. W raporcie można znaleźć informacje o liczbie osób korzystających z osobistych i zdalnych konsultacji informacyjnych, o najpopularniejszych tematach szkoleń i spotkań informacyjnych organizowanych przez pracowników punktu i partnerów zewnętrznych m.in. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, Państwową Inspekcję Pracy czy Wrocławski Instytut Kultury.
Wiedza o sytuacji migrantów i uchodźców
Zebrane dane pozwoliły na nakreślenie profili największych grup odbiorców punktu według płci, narodowości, powody migracji do Polski i Wrocławia, a także na zidentyfikowanie kluczowych potrzeb każdej z grup.
Daria Mymka, jedna z autorek raportu wyjaśnia skąd wzięła się inicjatywa powstania raportu: „W pierwszych tygodniach po pełnoskalowej agresji rosyjskiej w Ukrainie w 2022 roku liczba osób zwracających się do WroMigranta drastycznie wzrosła. Wówczas poczuliśmy potrzebę usystematyzowania wiedzy na temat potrzeb i zapytań klientów, aby jak najlepiej dostosować naszą ofertę, a także zebrania od nich informacji zwrotnej. Dziś, po pełnym roku prowadzenia statystyk stwierdziliśmy, że nasze opracowanie może posłużyć także innym organizacjom i jednostkom miejskim jako cenne źródło na temat sytuacji i potrzeb migrantów i uchodźców we Wrocławiu.”
Kto korzystał z oferty WroMigrant w 2023
Do najliczniej reprezentowanej grupy korzystającej z oferty punktu WroMigrant należały osoby z Ukrainy przybyłe po lutym 2022 r. – stanowiły one niemal 60% klientów. Z konsultacji WroMigrant skorzystało ponad 6000 osób z 56 krajów, wśród których najliczniejszymi grupami są obywatele Ukrainy (68,7%) i Białorusi (18,7%), a także Turcji, Rosji, Indii i innych państw. Zapytania do konsultantów bez względu na narodowość czy cel pobytu we Wrocławiu dotyczyły głównie spraw legalizacji pobytu i pracy, przekraczania granicy czy statusu UKR. Osoby w wieku 60+ stanowiły około 8,5% ogółu klientów.
Od informacji do integracji
W 2023 roku zespół WroMigrant pracował intensywnie nad stworzeniem stałego programu działalności, który obejmował nie tylko udzielanie wsparcia informacyjnego, ale również działania na rzecz adaptacji i integracji migrantów we Wrocławiu, aby nasze miasto szybko stało się ich domem. Konsultantki cieszy fakt, że ponad połowa klientów i klientek powraca do nich wielokrotnie z nowymi pytaniami – co wskazuje na wysoki poziom zaufania i satysfakcję z obsługi.
Na poparcie swoich słów konsultantki przytaczają wyniki anonimowej ankiety opinii.
„Ponad 98% naszych klientów i klientek zadeklarowało, że byli bardzo zadowoleni lub zadowoleni z udzielonej im konsultacji. Jednocześnie ponad 91% naszych klientów oceniło udzieloną im informację na przydatną w 100%. Dane nam zaufanie zobowiązuje. Szkolimy się, śledzimy zmiany prawne, aktualizujemy informacje – po prostu staramy się być na bieżąco, żeby jak najrzetelniej informować naszych klientów, wzmacniać ich samodzielność, przeciwdziałać dezinformacji i potencjalnym oszustwom. ” – mówi konsultantka Punktu Valentyna Maiurchenko.
Zapraszamy do lektury „Raportu statystycznego WroMigrant za 2023”, który jest dostępny do pobrania w zakładce Publikacje.
———————-
O projekcie
WroMigrant, miejski punkt informacji dla migrantów/ek i uchodźców/czyń to program Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, który powstał we Wrocławiu w 2013 roku (do 2020 pod nazwą Infolink).
WroMigrant jest jedynym w Polsce miejskim punktem dla migrantów i uchodźców, w którym mogą oni bezpłatnie otrzymać informacje w kwestiach legalizacji pobytu i pracy, ochrony międzynarodowej, a także w zakresie załatwienia spraw urzędowych (zameldowanie, PESEL, prawo jazdy, rejestracja pojazdów, rozliczenie PIT, pomoc społeczna itd.), spraw codziennych (edukacja, opieka zdrowotna, nauka języka polskiego i inne). Konsultanci/tki doradzają też jak skorzystać z oferty społeczno-kulturalnej Wrocławia, jak poprawić zdrowie psychiczne, gdzie spędzić miło czas na zajęciach artystycznych czy integracyjnych. WroMigrant jest też łącznikiem między instytucjami miejskimi, organizacjami pozarządowymi oraz wspólnotami migranckimi.
Więcej informacji o działaniach zespołu Wromigrant na stronie programu.
Migracja to ogromne wyzwanie dla każdej osoby związane z przeprowadzką do nowego miejsca,…
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego poszukuje kandydata/tki do realizacji zadań w punkcie informacji…
Od sierpnia tego roku można skorzystać z bezpłatnych konsultacji także…