We Wrocławiu o wyzwaniach migracyjnych na poziomie lokalnym
W dniach 3 i 4 grudnia 2024 r. Wrocław stał się centrum dialogu…
Za nami 3-dniowe spotkanie młodzieży z doświadczeniem migracji z siostrzanych miast Wrocław-Reykjavik! W dniach 5-7 listopada 2024 roku w ramach wizyty studyjnej, grupa siedemnaściorga młodych liderów z doświadczeniem migracji z Reyklaviku i Wrocławia, spotkała się w stolicy Dolnego Śląska, aby kształtować swoje kompetencje międzykulturowe i obywatelskie.
Spotkanie młodzieży odbyło się w ramach projektu partnerskiego „Young Ambassadors – Młodzi Liderzy”, którego adresatami są nastolatkowie mieszkający w Reykjavíku, stolicy Islandii. Celem projektu jest wzmocnienie kompetencji młodzieży w zakresie rzecznictwa i spraw społecznych.
Wizyta we Wrocławiu stanowiła kluczową część projektu, który potrwa do końca 2024 roku. Młodzież z Reykjaviku w wieku 12-16 lat pochodząca z różnych krajów (m.in. z Austrii, Brazylii, Serbii, Ukrainy, Polski) spotkała się grupą uczniów z doświadczeniem migracji z dwóch wrocławskich liceów – Liceum Ogólnokształcących nr XV i nr XVI. Przed wylotem do Wrocławia nastolatkowie mieli okazję zapoznać się podczas spotkania online.
Program wizyty opierał się na wydarzeniach edukacyjnych oraz integracyjnych. Młodzi liderzy wzięli udział w treningu modelującym postrzeganie różnorodności społecznej pn. „My. Wy. Oni. Społeczeństwo przyjmujące i wyzwania integracji” prowaczonym przez duet trenerski z Fundacji EkoRozwoju – Anetę Osuch i Arkadiusza Wierzbę. Udział w tym treningu, dostosowanym do potrzeb młodych odbiorców, miał na celu dostarczenie uczestnikom narzędzi do identyfikacji i przezwyciężania wyzwań związanych z funkcjonowanie w wielokulturowej społeczności.
Podczas wizyty w Przejściu Dialogu nastolatkowei zagrali też w grę międzykulturową i wzięli udział w warsztacie o międzykulturowym mieście marzeń, poprowadzonym przez Ambasadorkę Dialogu, Małgorzatę Czaicką-Moryń.
Czas we Wrocławiu poświęcony był też wzajemnej integracji między nastolatkami oraz wspólnemu poznawaniu oferty miasta. Dzięki wsparciu Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, zaplanowano wizytę we wrocławskim ogrodzie zoologicznym i Aquaparku.
Bardzo dziękujemy uczestnikom projektu, oraz jego partnerom: Biuru ds. Praw Człowieka i Demokracji miasta Reykjavík Reykjavíkurborg, Liceum Ogólnokształcące Nr XV we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcącemu nr XVI oraz Biuru Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia.
————–
Young Ambassadors/Młodzi Liderzy to wspólny projekt miasta to projekt realizowany przez Biuro ds. Praw Człowieka i Demokracji miasta Reykjavík w partnerstwie z Gminą Wrocław. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu sieci Miast Międzykulturowych Rady Europy Intercultural Cities / Cités interculturelles, której członkami są miasta Wrocław i Reykjavík.
Więcej o projekcie: https://wielokultury.wroclaw.pl/projekty/young_ambassadors/
W dniach 3 i 4 grudnia 2024 r. Wrocław stał się centrum dialogu…
W dniach 14–15 listopada 2024, w Bradze i Vila Verde (Portugalia) odbyło się…
10 października 2024 roku, w Domu Europy odbyła się wrocławska odsłona…