Rekrutacja! WroMigrant poszukuje konsultantów i konsultantki
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego poszukuje kandydata/tki do realizacji zadań w punkcie informacji…
Na mapie zaznaczone są najważniejsze adresy oraz praktyczne porady, które pomogą załatwić niezbędne formalności po przyjeździe oraz poczuć się pewnie w naszym mieście. Mapa w językach ukraińskim i polskim przydatna będzie również dla osób przyjmujących uchodźców do swoich domów, a także wolontariuszy, nauczycieli czy urzędników.
Dorota Feliks, Dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego: “WCRS od lat wspiera nowych mieszkańców Wrocławia, którzy przybywają z różnych krajów. Jednak osoby uciekające przed wojną mają trudne zadanie. Przyjeżdżają w sytuacji kryzysowej i muszą ułożyć życie w nowym dla siebie kraju, często bez kontaktów czy znajomości języka polskiego. Nierzadko są to kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi, osoby w podeszłym wieku czy podróżujące ze zwierzętami. Chcielibyśmy ułatwić nowoprzybyłym ich pierwsze kroki we Wrocławiu, stąd pomysł na nową, uaktualnioną wersję mapy.”
Zarówno pierwsza, jak i druga edycja mapki jest jedyną tego typu publikacją we Wrocławiu przeznaczoną właśnie dla nowo przybyłych osób.
Jak wyjaśnia Paulina Maciak z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS: „Na mapie zaznaczyliśmy ponad 50 adresów i telefonów najważniejszych wrocławskich urzędów, punktów informacji, instytucji pomocy społecznej, punktów opieki medycznej i psychologicznej oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przybywającym po 24 lutego z Ukrainy. Dodatkowo umieściliśmy praktyczne wskazówki dotyczące m.in. kwestii mieszkania, wydawania potrzebnych dokumentów, wnioskowania o świadczenia, poszukiwania pracy.”
Mapa Wrocławia ukazała się w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Od czerwca jest ona dostępna w następujacych punktach:
punkcie wsparcia w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3, punktach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy, w wybranych przedszkolach i szkołach, a także filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mapa jest dostępna do pobrania również w wersji online na stronie: wielokultury.wroclaw.pl w zakładce Biblioteka.
Miejski punkt WroMigrant powstał w 2019 z inicjatywy WCRS, jako odpowiedź na wzrost migracji do Wrocławia i potrzebę udzielania informacji migrantom i migrantkom zarówno już mieszkających w mieście, jak i dopiero przybyłych. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zespół WroMigrant poszerzył zakres konsultacji w Przejściu Dialogu. Konsultacje stacjonarne odbywają się od poniedziałku do soboty przy ul. Świdnickiej 19. We współpracy z zespołami Okręgowej Izby Radców Prawnych, Instytutu Praw Migrantów i wolontariuszami od lutego 2022 udzielono wsparcia informacyjnego prawie 20 tysiącom osób.
„Będziemy kontynuować nasze dyżury – stacjonarne, mailowe, telefoniczne – przez całe lato, od poniedziałku do soboty. Nasze konsultacje są bezpłatne, udzielamy je po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, białorusku i polsku. Udzielamy informacji np. o tym jak i gdzie wyrobić numer PESEL ze statusem UKR, o jakie świadczenia można się ubiegać, jak zapisać dziecko do przedszkola czy szkoły, gdzie szukać ofert pracy, jak umówić się do lekarza, kto oferuje pomoc rzeczową i o wielu innych pytaniach” – opowiada Paulina Maciak.
Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem lub dystrybucją mapy zachęcamy do kontaktu z zespołem „WroMigrant” przez e-mail: wromigrant@wcrs.pl.
Działanie jest realizowane w ramach projektu reSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego poszukuje kandydata/tki do realizacji zadań w punkcie informacji…
Od sierpnia tego roku można skorzystać z bezpłatnych konsultacji także…
Nowa edycja warsztatów międzykulturowych dla instytucji miejskich i publicznych.