Młodzi liderzy z Reykjaviku z wizytą we Wrocławiu
Za nami 3-dniowe spotkanie młodzieży z doświadczeniem migracji z siostrzanych miast Wrocław-Reykjavik! W dniach…
10 października 2024 roku, w Domu Europy odbyła się wrocławska odsłona międzynarodowego projektu @nclusion poświęconego wsparciu integracji osób migranckich LGBTQI+ na poziomie lokalnym. Inauguracja projektu przyciągnęła ponad 40 specjalistów i specjalistek zainteresowanych tematyką różnorodności i integracji. W Polsce ten projekt realizowany jest przez Fundację Ukraina oraz Gminę Wrocław, którą reprezentują Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Biuro ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Celem projektu pn.“@nclusion – wsparcie integracji osób migranckich LGBTQI+ na poziomie lokalnym” jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problematykę adaptacji i integracji osób LGBTQI+ z doświadczeniem migracji, którzy ze względu na wyzwania są osobami szczególnie narażonymi na dyskryminację i wykluczenie społeczne.
Projekt realizowany jest we Wrocławiu dzięki wsparciu finansowemu w ramach unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027. Udział w przedsięwzięciu biorą organizacje i samorządy z sześciu europejskich państw – Polski, Niemiec, Cypru, Grecji, Hiszpanii i Włoch, czyli krajów w których wskaźniki migracji pozostają na wysokim poziomie.
Artem Zozulia, Prezes Fundacji Ukraina, przybliżył dlaczego przedstawiciele Wrocławia przystąpili do projektu – We Wrocławiu od lat działamy na rzecz społeczności migrantów, a od 2022 roku również dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie nasze wsparcie koncentrujemy na grupach szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym. Taką grupę stanowią osoby ze społeczności LGBTQI+ z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Z tego powodu dołączyliśmy do projektu, który identyfikuje wyzwania, ale też ma na celu wypracowanie konkretnych rozwiązań i wdrożenie ich w 3-letniej perspektywie czasowej.
Dorota Feliks, Dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego podkreśliła wieloletnie współdziałanie samorządu Wrocławia, organizacji społecznych, ale też służb publicznych w zakresie dialogu międzykulturowego – Projekt @nclusion to ważna inicjatywa ze względu na zaangażowanie lokalne zarówno samorządu jak i wielu partnerów społecznych, bez których praca nad projektem byłaby niemożliwa. Świadomość społeczna na temat potrzeb osób zagrożonych wykluczeniem niewątpliwie wzrasta, ale jest to praca nieskończona. Potrzebne jest wzmacnianie wiedzy i kompetencji. Dlatego szczególnie cieszy nas odzew ze strony pracowników samorządu, którzy wzięli udział w badaniu ankietowym i wyrazili chęć zaangażowania się w działania na kolejnych etapach projektu.
Podczas wydarzenia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z celami projektu, planowanymi zadaniami na lata 2024-2027 oraz rezultatami współpracy. Projekt opiera się na partnerstwie przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji społecznych. Przykładowym działaniem będą praktyczne szkolenia zwiększające wiedzę i kompetencje w zakresie wspierania migrantów i uchodźców LGBTQI+. W dalszym etapie projektu powstanie też wielojęzyczny portal informacyjny o życiu w Polsce oraz program mentoringu dla osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
W drugiej części wydarzenia, Alina Szeptycka, Dyrektorka Biura ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia opowiedziała o licznych projektach na rzecz różnorodności, prowadzonych pod egidą Wrocław Miasto Równości i staraniach władz miasta do budowania włączającej społeczności- Różnorodność społeczna jest faktem – jest naszym zasobem, ale też wyzwaniem. Wciąż potrzeba pracy i ważnych decyzji, aby wesprzeć osoby dotknięte wykluczeniem społecznym, w tym osoby ze społeczności LGBT+. Jest jeszcze dużo do zrobienia na poziomie polityczno-społecznym, na szczęście na poziomie samorządowym, gdzie jesteśmy najbliżej mieszkańców i mieszkanek, możemy działać wspólnie, czego wyrazem jest udział w projekcie @nclusion.
Ostatnim punktem wydarzenia było wystąpienie Anny Przybysz- Smarzyński ze Stowarzyszenia Kultura Równości – partnera merytorycznego projektu. Stowarzyszenie, obchodzące w tym roku 10. urodziny, działa na rzecz równości i równouprawnienia, wspiera również osoby uchodźcze LGBTQI+, oferując im m.in. wsparcie materialne, pomoc psychologiczną i szkolenia specjalistyczne.
Więcej o projekcie „@nclusion – wsparcie integracji osób migranckich LGBTQI+ na poziomie lokalnym” można znaleźć na stronach Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego: https://wielokultury.wroclaw.pl/projekty/clusion-wsparcie/ oraz Fundacji Ukraina https://fundacjaukraina.eu/projekty/nclusion-wspieranie-integracji-migrantow-lgbtqi-na-poziomie-lokalnym/
——————————————–
Projekt jest współfinansowany przez Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (2021-2027) Unii Europejskiej (AMIF 2023-TF2-AG-CALL-02-LOCAL.). Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
#inclusion #integracja #LGBTQI+ #Wrocław #równość
Za nami 3-dniowe spotkanie młodzieży z doświadczeniem migracji z siostrzanych miast Wrocław-Reykjavik! W dniach…
Listopadowe spotkanie sieciujące "Wspólnie o międzykulturowości", które odbyło się 5…
Zapraszamy na jesienne spotkanie sieciujące w ramach cyklu „Wspólnie o międzykulturowości”. Tematem spotkania…