• Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  WIĘCEJ

 • "DIALOG MOŻLIWY JEST Z KAŻDYM"

  Diego Pileggi

  WIĘCEJ

 • "W DOMU MÓWIMY PO ORMIAŃSKU"

  Araks Asatryan

  WIĘCEJ

 • "CZUJĘ SIĘ WIELOKULTUROWA"

  Margaret Ohia

  WIĘCEJ

 • "NIE JESTEM FLEISCHEREM, JA TYLKO W NIM TKWIĘ"

  Michael Fleischer

  WIĘCEJ

 • "TRUDNO MI UWIERZYĆ, ŻE MOGŁABYM MIESZKAĆ W INNYM MIEŚCIE"

  Masza Glińska-Kozel

  WIĘCEJ

 • "MUZYKA TO UNIWERSALNY JĘZYK"

  Victor Campos Leal

  WIĘCEJ

 • "MŁODSZE POKOLENIE JEST BARDZIEJ OTWARTE"

  Mezri Hebbechi

  WIĘCEJ

 • „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  Wiktoria Mazur

WIELOKULTURY

Stop Mowie Nienawiści – zgłoś nam mowę nienawiści w Twoim najbliższym otoczeniu!

baner_mur_nowy

Mowa nienawiści jest zjawiskiem, które dostrzegamy w naszym mieście, także w swoim najbliższym otoczeniu. Napisy na murach, przystankach, elewacjach budynków rażą w przestrzeni publicznej.

Pisanie obraźliwych haseł, w których przejawia się nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym lub rasowym, albo które stanowią zniewagę z uwagi na przynależność rasową, etniczną, religijną i narodowościową, oznaczają w myśl polskiego prawa popełnienie przestępstwa. Są szkodliwe społecznie, wykluczają i mają na celu podzielenie lokalnej społeczności na ludzi lepszych i gorszych. Mogą dotykać każdego z nas, być wymierzone wobec członków naszych rodzin, przyjaciół, sąsiadów czy znajomych z pracy.

Możemy mijać je obojętnie i odczuć ich zło, dopiero kiedy sami znajdziemy się w podobnej sytuacji marginalizacji i wykluczenia lub poczujemy, że ich wymowa bezpośrednio zraniła kogoś znajomego.

Możemy temu jednak zapobiec. Najgorszą reakcją jest obojętność, mijanie przejawów nienawiści, tak jakby nie dało się już z nimi nic zrobić, tak jakby na zawsze miały już być częścią krajobrazu naszego miasta, osiedla i ulicy.

Napisy te nie muszą jednak szpecić naszego otoczenia. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego na zlecenie Gminy Wrocław prowadzi miejską kampanię „Stop Mowie Nienawiści”. Jeśli chcesz, żeby napis zniknął – zareaguj. Skontaktuj się z nami dołączając zdjęcie symbolu/napisu oraz opis dokładnej lokalizacji, a my będziemy dążyć do jego usunięcia.

Zgłoś na: stopmowienienawisci@wcrs.wroclaw.pl

Twoje zaangażowanie w przeciwdziałanie mowie nienawiści w naszym mieście jest bardzo ważne. Dzięki Twoim zgłoszeniom łatwiej będzie dotrzeć do symboli jak i sprawców dla których nie jest to tylko pisanie na murach, ale przede wszystkim wyrażanie swoich skrajnych i aspołecznych postaw.

Razem możemy więcej!