-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

Zaproszenie na Żywą Bibliotekę

W dniach 12 – 13 06 2015 r. w Mediatece odbędzie się 11 edycja Żywej Biblioteki. 

Żywa Biblioteka to metoda edukacji promująca Prawa Człowieka, otwartość na różnorodność, międzykulturowość oraz tolerancję. Żywa Biblioteka działa jak normalna biblioteka: czytelnik przychodzi i wypożycza wybrany przez siebie tytuł, z jednym wyjątkiem – tutaj książkami są prawdziwi ludzie, a wypożyczenie to rozmowa trwająca 30 minut. Każdy, kto zechce wziąć udział w projekcie, będzie miał okazję wypożyczyć Żywą Książkę, czyli reprezentanta grupy mniejszościowej występującej w społeczeństwie, osobę narażoną na dyskryminację i wykluczenie z powodu swojego pochodzenia, wyznania, niepełnosprawności czy orientacji. Żywa Biblioteka daje możliwość spotkania kogoś,  kogo nie mielibyście okazji poznać w codziennym życiu, zadać pytania, których normalnie nie wypada zadawać, zrozumieć realne problemy ludzi, którzy należą do lokalnej społeczności.  Dzięki udziałowi w projekcie, uczestnicy zdobędą wiedzę i zrozumienie postępowania, motywacji i problemów grup dyskryminowanych. Będą mogli podnieść swoje kompetencje międzykulturowe oraz wykorzystać je później w swojej codziennej pracy i w  życiu prywatnym.

W ramach projektu:
13 VI 2015 r. w godz. 9:00-12:00 organizujemy warsztaty „Przejawy rasizmu w języku polskim – Inny? Swoi? Obcy?” skierowane są do osób pracujących w instytucjach i  organizacjach zajmujących się edukacją, w szczególności nauczycieli. Poprowadzi je dr Margaret Amaka Ohia – językoznawca, medioznawca, filmoznawca, trenerka antydyskryminacyjna, autorka rozprawy doktorskiej „Przejawy rasizmu w polszczyźnie. Mechanizmy systemowe, tekstowe i dyskursywne.”

13 VI 2015 r. w godz. 12:30-14:30 odbędzie się również warsztat „Kultura osób niesłyszących z elementami nauki języka migowego” otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Zapisy: magdalena.konopka@diversja.org do 5 VI 2015 r.

O organizatorach:
Stowarzyszenie Diversja zajmuje się edukacją nieformalną, organizuje warsztaty, seminaria, projekty dotyczącym tematyki międzykulturowości, różnorodności, zjawisk stereotypizacji, dyskryminacji i rasizmu. Stowarzyszenie jest organizatorem cyklicznego projektu edukacyjnego Żywa Biblioteka we Wrocławiu. 

Projekt jest finansowany z środków Gminy Wrocław.

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.