-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

Zapraszamy na "Europę na widelcu" !

Jak co roku, w dniach 5 - 6 VI 2015 r. na wrocławskim Rynku nadarzy się okazja, by wspólnie spróbować kuchni z różnych stron Europy. W programie biesiady "Europa na widelcu" organizatorzy proponują nam nie tylko kulinarną rozmaitość, ale także m.in.: paradę kucharzy, pokazy kulinarne Roberta Makłowicza, warsztaty pieczenia chleba, zabawy dla dzieci, opowieści ichtiologów, fotobudkę, wróżby i wyznawacz grzeszków kulinarnych, VII Wrocławski Turniej Nalewek (5 czerwca) oraz wiele muzyki - będziemy mieli okazję posłuchać między innymi zespołów: Breslauer Coctail, Chudoba, Dziubek Band, Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”, Tęgie chłopy i Wroclove Big Band Zbigniewa Czwojdy z Krystyną Prońko.

W tym roku Robert Makłowicz i Piotr Bikont  namawiają do skosztowania dolnośląskich słodkowodnych ryb, rzodkiewek oraz tradycyjnie szparagów. Spróbujemy też oczywiście smakołyków z różnych krajów Europy, będziemy też mogli zaopatrzyć się w produkty regionalne na towarzyszącym wydarzeniu już od 3 czerwca jarmarku - można będzie zakupić np. cydr, miody pitne czy nalewki. Kucharze przygotują w Rynku potrawy z kuchni: walijskiej, walońskiej, chorwackiej, cypryjskiej, morawskiej, normandzkiej, z Krety, gruzińskiej, galicyjskiej, westfalskiej, podlaskiej, szwajcarskiej (Gryzonia), szwedzkiej (Smalandia), lwowskiej, węgierskiej (Puszta) oraz sardyńskiej. 

Na talerzu będziemy mogli znaleźć Cheddar Cheese Soup, klopsiki mięsne w sosie z owocowym syropem z Liege, risotto z krewetkami na sposób kvarnerski, zupa z małży z młodą marchewką, zupa gulaszowa z migdałami i orzechami, gulasz z ośmiorniczek czy marynowana wołowina podana z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą. Zaniedbane nie powinny się poczuć również kubeczki smakowe wegetarian. Wszystko za sprawą: smażonych pierożków z serem owczym, filetem rybnym z dipem cytrynowo-kaparowym i zawijanego ciasta z masą serową. W menu będą również ciasta i desery. 
Wszyskich amatorów gotowania zapraszamy, by dostarczyli odręcznie napisany przepis na jakąkolwiek potrawę, która towarzyszyła danej rodzinie z dziada pradziada. Dostarczone przepisy trafią do „Wrocławskiej Książki Kucharskiej. Wrocław od kuchni”, która zostanie wydana w 2016 roku. Drugą możliwością dostarczenia przepisu jest wysłanie e-maila na adres literatura@wroclaw2016.pl od 3 czerwca do 21 listopada. 
Zapraszamy!

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.