-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

Kluczbork spotyka Wrocław

W sobotę 21 III 2015 r. odbyło się spotkanie z nauczycielami i członkiniami Uniwersytetu III wieku z Kluczborka w temacie dialogu międzykulturowego.  

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13 we wrocławskiej synagodze „Pod Białym Bocianem”. Gości przywitał rabin Tyson Herberger , który tłumaczył zawiłości pochodzenia żydowskiego na Dolnym Śląsku. Uczestnicy zwiedzili wystawę "Historia odzyskana" oraz "Z wewnątrz na zewnątrz" (raporty zagranicznych dyplomatów z Niemiec po pogromach w Kristallnacht). Później mieli okazję posłuchać historii Ruty Wermuth-Burak - autorki książki "spotkałam Ludzi", ocalonej podczas Zagłady. 

O godzinie 15.15 we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego odbył się warsztat pt "Dlaczego warto uczyć o Zagładzie" z dr Katarzyną Liszką, adiunktem Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Zdaniem Katarzyny Liszki nauczanie o Zagładzie to bardzo specyficzne zadanie zarówno etyczne jak i faktograficzne. Istotna jest wrażliwość i wykształcenie pewnej postawy, a na nią mogą mieć wpływ uprzedzenia i stereotypy. Grupa rozszerzyła zakres dyskusji odnosząc się do problemów polsko-niemieckich, polsko-żydowskich i polsko-ukraińskich. Poruszono też temat Romów.

O 16:30 ekipa z WCRS-u opowiadała o swoich działaniach w ramach programu edukacji międzykulturowej dla młodzieży

Celem organizatorów spotkania było zachęcenie nauczycieli, aby zanieśli pomysły do swoich szkół i zaszczepili je na lekcjach wychowawczych i nawiedzy o społeczeństwie. 

Inicjatorem wydarzenia jest Fundacja Bente Kahan.

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.