-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

"Jesteśmy obywatelami świata" - warsztaty w Przedszkolu nr 58

14 IV 2015 dzieci z Przedszkola nr 58 we Wrocławiu uczestniczyły w warsztatach „Jesteśmy obywatelami świata”. Podczas spotkania warsztatowego, poprzez zabawę z 7 letnią Samiloby, pół-Polką i pół-Surinamką, dzieci poznawały zasady tolerancji i zachowania się wobec tych, którzy są w jakimś sensie inni. Podczas spotkania realizowany był przez telewizję TVN materiał, który zaprezentowany będzie 23 IV 2015 w „Dzień dobry TVN”.

Warsztaty w przedszkolach są jednym z elementów dużego projektu realizowanego przez Omenaa Foundation, „Ambasada Tolerancji”. Podczas spotkania dzieci odbyły wraz z Sami i jej mamą podróż przez kontynenty, zobaczyły na zdjęciach i filmach, jak wyglądają mieszkańcy różnych zakątków świata, co jedzą, jak tańczą. Sami pokazała też zdjęcia swoich zwierzaków – małpki i mrówkojada.

Generalnie chodzi o to, aby uczyć dzieci, że inność jest fajna, bycie innym jest super, a nasz świat jest kolorowy. Już choćby w ten sposób, że Sami się pojawia między tymi dziećmi, że teraz poszła się pobawić z nimi – mówi Katarzyna Wujczyk, mama Sami.

Pomysł tych warsztatów zrodził się, gdy Sami poszła do pierwszej klasy – okazało się, że jest tam jedynym dzieckiem, które ma inny kolor skóry i z tego powodu spotykały ją różne nieprzyjemne sytuacje. Powstał wtedy post na Facebooku https://www.facebook.com/kolorowedzieci , w którym Kasia zaapelowała do rodziców dzieci, które podobnie jak Sami wyróżniają się pośród swoich rówieśników. Dzięki otwarciu się na różne organizacje oraz kontakty z innymi rodzicami powstała inicjatywa „Kolorowe dzieci”.W jej opisie czytamy postulaty tego rodzaju:
Budowanie wspólnych relacji w wielokulturowym społeczeństwie oraz pokazanie ze każdy z nas jest inny a różnorodność jest fajna. Tolerancja to harmonia w zróżnicowaniu, a my wszyscy jesteśmy obywatelami świata.”

To nie jedyna inicjatywa związana z wielokulturowością w Przedszkolu nr 58. Planowane jest w najbliższym czasie spotkanie dla rodziców z Jose Torresem, a pani Agnieszka De Zoysa oraz Elżbieta Szydlik, pracownice przedszkola, aktywnie działają w naszej grupie Ambasadorów Dialogu i planują coraz więcej tego typu spotkań. Ambasadorzy Dialogu to współpracująca z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego grupa nauczycieli, którzy razem poszukują inspiracji i rozwiązań, by budować wśród swoich uczniów postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec inności. Pani Dyrektor Renata Baniewicz, zapytana o inspirację dla tego typu działań w swoim przedszkolu, wskazuje na WCRS: – Robimy to właśnie dzięki Wrocławskiemu Centrum Rozwoju Społecznego – byliśmy na pierwszej przez was organizowanej konferencji. Wydaje mi się, że naprawdę – nie, nie wydaje mi się, jestem pewna – warto uczyć się tolerancji, otwartości na innych. Właściwie dzięki wam w to weszliśmy, dziewczyny zaczęły ostro działać i dzisiaj mamy właśnie tego efekty.”

 

 

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.