-A A A+

  Wybór języka : 
  • Polski
  • English

Śniadanie Europejskie z okazji obchodów Dnia Europy

W piątek 8 maja w budynku Domu Europy odbył się wernisaż wystawy Wielokulturowi Wrocławianie, zorganizowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Otwarcie wystawy zorganizowano w ramach Śniadania Europejskiego związanego ze zbliżającymi się obchodami Dnia Europy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz, dziennikarze, partnerzy centrum, a także bohaterzy i bohaterki ekspozycji.

Wystawa ma zwrócić uwagę na mieszkańców Wrocławia, którzy przybyli do miasta z innego kraju, wychowali się w rodzinach dwukulturowych bądź znajdują się w grupach zagrożonych wykluczeniem. Składają się na nią portrety dziesięciu osób, ich historie i przemyślenia. Osobiste refleksje na temat otwartości i tolerancji miasta pozwalają spojrzeć na problem wielokulturowości z niecodziennej, autentycznej perspektywy. Z drugiej strony, zwierzenia na temat ulubionych przestrzeni czy codziennych zajęć pokazują, jak niewiele tytułowi wielokulturowi Wrocławianie różnią się od innych mieszkańców.

Śniadanie rozpoczęło się przemówieniem Natalii Szczuckiej, która pełni funkcję Dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. Rzucało ono światło na ideę Dnia Europy i znaczenie Unii Europejskiej dla utrzymania pokoju. W swoim wystąpieniu nawiązała również do tegorocznych obchodów Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju i związanego z nimi wsparcia dla wielokulturowości. Następnie wyświetlono krótki film stworzony z okazji przyznania Unii Europejskiej w 2012 roku Pokojowej Nagrody Nobla, po czym jeden z zaproszonych gościopowiedział o własnych doświadczeniach związanych z końcem II wojny światowej i kształtowaniem się Unii. Otwarcie zakończyło przemówienie Manueli Pliżgi-Jonarskiej, koordynatorki ds. dialogu międzykulturowego z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Po oficjalnym otwarciu na gości czekał poczęstunek.

Wystawę będzie można zobaczyć od 9 do 22 maja w godzinach pracy Domu Europy.

Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

O kampanii

WIELOKULTURY
Wybieramy taki termin, bo „wielokulturowość” zdążyła się już zdeprecjonować i nieco nadużyć. „Wielokulturowość” jest jednym zjawiskiem wyrażanym w liczbie pojedynczej. My mówimy o WIELOKULTURACH w liczbie mnogiej, bo nie ma jedynego właściwego wyjaśnienia wszystkich zjawisk kulturowych, które przecież... Czytaj dalej

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez WCRS z siedzibą we Wrocławiu, przy pl.Dominikański 6, w celu korzystania z prowadzonej przez WCRS usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie przez mail kontaktowy, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.