• Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego

  WIĘCEJ

 • "DIALOG MOŻLIWY JEST Z KAŻDYM"

  Diego Pileggi

  WIĘCEJ

 • "W DOMU MÓWIMY PO ORMIAŃSKU"

  Araks Asatryan

  WIĘCEJ

 • "CZUJĘ SIĘ WIELOKULTUROWA"

  Margaret Ohia

  WIĘCEJ

 • "NIE JESTEM FLEISCHEREM, JA TYLKO W NIM TKWIĘ"

  Michael Fleischer

  WIĘCEJ

 • "TRUDNO MI UWIERZYĆ, ŻE MOGŁABYM MIESZKAĆ W INNYM MIEŚCIE"

  Masza Glińska-Kozel

  WIĘCEJ

 • "MUZYKA TO UNIWERSALNY JĘZYK"

  Victor Campos Leal

  WIĘCEJ

 • "MŁODSZE POKOLENIE JEST BARDZIEJ OTWARTE"

  Mezri Hebbechi

  WIĘCEJ

 • „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  Wiktoria Mazur

WIELOKULTURY

 • Home
 • Aktualności
 • „Jesteśmy obywatelami świata” – warsztaty w Przedszkolu nr 58

„Jesteśmy obywatelami świata” – warsztaty w Przedszkolu nr 58

14 IV 2015 dzieci z Przedszkola nr 58 we Wrocławiu uczestniczyły w warsztatach „Jesteśmy obywatelami świata”. Podczas spotkania warsztatowego, poprzez zabawę z 7 letnią Samiloby, pół-Polką i pół-Surinamką, dzieci poznawały zasady tolerancji i zachowania się wobec tych, którzy są w jakimś sensie inni. Podczas spotkania realizowany był przez telewizję TVN materiał, który zaprezentowany będzie 23 IV 2015 w „Dzień dobry TVN”.

Warsztaty w przedszkolach są jednym z elementów dużego projektu realizowanego przez Omenaa Foundation, „Ambasada Tolerancji”. Podczas spotkania dzieci odbyły wraz z Sami i jej mamą podróż przez kontynenty, zobaczyły na zdjęciach i filmach, jak wyglądają mieszkańcy różnych zakątków świata, co jedzą, jak tańczą. Sami pokazała też zdjęcia swoich zwierzaków – małpki i mrówkojada.
– Generalnie chodzi o to, aby uczyć dzieci, że inność jest fajna, bycie innym jest super, a nasz świat jest kolorowy. Już choćby w ten sposób, że Sami się pojawia między tymi dziećmi, że teraz poszła się pobawić z nimi – mówi Katarzyna Wujczyk, mama Sami.
Pomysł tych warsztatów zrodził się, gdy Sami poszła do pierwszej klasy – okazało się, że jest tam jedynym dzieckiem, które ma inny kolor skóry i z tego powodu spotykały ją różne nieprzyjemne sytuacje.
Powstał wtedy post na Facebooku https://www.facebook.com/kolorowedzieci , w którym Kasia zaapelowała do rodziców dzieci, które podobnie jak Sami wyróżniają się pośród swoich rówieśników. Dzięki otwarciu się na różne organizacje oraz kontakty z innymi rodzicami powstała inicjatywa „Kolorowe dzieci”.W jej opisie czytamy postulaty tego rodzaju: „Budowanie wspólnych relacji w wielokulturowym społeczeństwie oraz pokazanie ze każdy z nas jest inny a różnorodność jest fajna. Tolerancja to harmonia w zróżnicowaniu, a my wszyscy jesteśmy obywatelami świata.”
To nie jedyna inicjatywa związana z wielokulturowością w Przedszkolu nr 58. Planowane jest w najbliższym czasie spotkanie dla rodziców z Jose Torresem, a pani Agnieszka De Zoysa oraz Elżbieta Szydlik, pracownice przedszkola, aktywnie działają w naszej grupie Ambasadorów Dialogu i planują coraz więcej tego typu spotkań. Ambasadorzy Dialogu to współpracująca z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego grupa nauczycieli, którzy razem poszukują inspiracji i rozwiązań, by budować wśród swoich uczniów postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec inności. Pani Dyrektor Renata Baniewicz, zapytana o inspirację dla tego typu działań w swoim przedszkolu, wskazuje na WCRS: – Robimy to właśnie dzięki Wrocławskiemu Centrum Rozwoju Społecznego – byliśmy na pierwszej przez was organizowanej konferencji. Wydaje mi się, że naprawdę – nie, nie wydaje mi się, jestem pewna – warto uczyć się tolerancji, otwartości na innych. Właściwie dzięki wam w to weszliśmy, dziewczyny zaczęły ostro działać i dzisiaj mamy właśnie tego efekty.”

Tagi:,