• A SURVEY

  A SURVEY

  FOREIGNERS’ NEEDS IN WROCLAW

  MORE

 • АНКЕТА

  АНКЕТА

  ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ПОТРЕБ ІНОЗЕМЦІВ У ВРОЦЛАВІ

  MORE

 • АНКЕТА

  АНКЕТА

  ДЛЯ ИССЛЕДОВАНИЯ ПОТРЕБНОСТЕЙ ИНОСТРАНЦЕВ ВО ВРОЦЛАВЕ

  MORE

 • ANKIETA

  ANKIETA

  POTRZEB OBCOKRAJOWCÓW MIESZKAJĄCYCH WE WROCŁAWIU

  MORE

 • "DIALOG MOŻLIWY JEST Z KAŻDYM"

  Diego Pileggi

  MORE

 • "W DOMU MÓWIMY PO ORMIAŃSKU"

  Araks Asatryan

  MORE

 • "CZUJĘ SIĘ WIELOKULTUROWA"

  Margaret Ohia

  MORE

 • "NIE JESTEM FLEISCHEREM, JA TYLKO W NIM TKWIĘ"

  Michael Fleischer

  MORE

 • "MŁODSZE POKOLENIE JEST BARDZIEJ OTWARTE"

  Mezri Hebbechi

  MORE

 • "TRUDNO MI UWIERZYĆ, ŻE MOGŁABYM MIESZKAĆ W INNYM MIEŚCIE"

  Masza Glińska-Kozel

  MORE

 • "MUZYKA TO UNIWERSALNY JĘZYK"

  Victor Campos Leal

  MORE

 • „SENIORZY SĄ BARDZO DOBRZE DOINFORMOWANI”

  „SENIORZY SĄ BARDZO DOBRZE DOINFORMOWANI”

  Ewa Białowąs
 • „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  „ZDARZA SIĘ, ŻE KIEDY MÓWIĘ O DOMU, MYŚLĘ O WROCŁAWIU”

  Wiktoria Mazur

WIELOKULTURY

Jak wyobrażam sobie otwartą, wielokulturową szkołę?

20150512_110404

12.5.2015 r. w Domu Pokoju przy ul. Łokietka 5 we Wrocławiu odbył się warsztat „Jak wyobrażam sobie otwartą, wielokulturową szkołę„, który był zwieńczeniem kursu trenerskiego kompetencji wielokulturowych „Weź kurs na wielokulturowość” organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Warsztat został poprowadzony przez Annę Elektrę Malkogiorgos z zespołu ds. dialogu międzykulturowego we Wrocławski Centrum Rozwoju Społecznego. Uczestniczyło w nich 20 nauczycieli związanych z grupą Ambasadorów Dialogu.

Warsztat składał się z kilku części. Rozmawialiśmy i wykonywaliśmy ćwiczenia związane z tożsamością –pierwotną i wtórną, próbowaliśmy zrozumieć, jak działają stereotypy – głównie to, że opierają się na założeniach i niedoinformowaniu, a nie faktach. Ważnym zadaniem podczas spotkania była weryfikacja własnych stereotypów – możliwa tylko wtedy, gdy prowadzimy otwarty, bezpośredni kontakt z innymi. Zajmowaliśmy się również uprzedzeniami, podjęliśmy próbę definicji tego terminu oraz refleksji nad zjawiskiem – w jaki sposób uprzedzenia dają nam poczucie kontrolowania rzeczywistości, jak to się dzieje, że zapewniają poczucie bezpieczeństwa? Jakie aspekty stereotypizacji i uprzedzeń nas dotyczą? Przede wszystkim podniesienie własnych kompetencji w tej dziedzinie pozwoli nam dojść do tego, jak postępować, gdy spotykamy się z dyskryminacją, uprzedzeniami i stereotypami wśród uczniów. Nauczyciele podzielili się swoimi doświadczeniami ze szkół i razem próbowaliśmy znaleźć sposoby raczenia sobie z negatywnymi zjawiskami.

Podjęliśmy także tematy związane z językiem równościowym, czytanką „Murzynek Bambo” Juliana Tuwima, prawami człowieka oraz dialogiem międzykulturowym. Na końcu w grupach zrobiliśmy projekty otwartej, wielokulturowej szkoły

Kurs trenerski realizowany jest w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zadaniem istniejącej od 1989r. Fundacji jest rozwijanie kultury wartości i praw człowieka w kraju i za granicą, pomoc prawna w przypadkach łamania praw człowieka oraz poprzez analizę kontrowersyjnych pod względem przestrzegania praw człowieka zapisów prawnych. Wielokulturowość jest jednym z wątków, które w ostatnim czasie rozwija Fundacja.